Fantastyczny prezent

Znajdź pomysł na prezent na każdą okazję...

Boże Narodzenie

Wigilia i Święta Bożego Narodzenia

Boże Narodzenie jest to Chrześcijańskie święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa z Nazaretu. Boże Narodzenie obchodzone jest 25 grudnia. Boże Narodzenie jak żadne inne świeta, skłaniają nas do zadumy, zamyślenia i wspomnień. Boże Narodzenie - choinka"Puste miejsca przy stole" przypominają nam o nieuchronności przemijania, przywołują obrazy ukochanych z którymi śpiewaliśmy kolędy, dzieliliśmy się opłatkiem, a których już nie ma wśród nas. Boże Narodzenie to wyjatkowe święta dla każdego z nas.

Do głównych tradycji Świąt Bożego Narodzenia, zwanego także Gwiazdką od Gwiazdy Betlejemskiej, należy biesiadowanie i spotykanie się z rodziną i krewnymi, obdarowywanie się prezentami, choinka, śpiewanie kolęd, opłatek, życzenia, kolędnicy, szopka. W niektórych kościołach większą wagę przywiązuje się do dnia poprzedzającego Boże Narodzenie czyli do Wigilii Świąt Bożego Narodzenia. Podczas Wigilii gromadzimy się całymi rodzinami w oczekiwaniu na pierwszą gwiazdkę zwiastującą narodzenie Jezusa, dzielimy się opłatkiem, składamy życzenia, śpiewamy kolędy, by potem, o północy iść na pasterkę.

Pasterka to Msza św. która jest odprawiana o północy w noc Bożego Narodzenia. Udział w tej szczególnej Eucharystii całych rodzin jest najważniejszym elementem świętowania dnia przyjścia Jezusa na świat.

Święta Bożego Narodzenia Święta Bożego Narodzenia poprzedzone są przygotowaniami. W radio i we wszelkich centrach handlowych słychać bożonarodzeniowe kolędy - które dawniej sami śpiewaliśmy w swoich domach.

Także w tym okresie nasze domy zaczynają przybierać świąteczny wygląd. Pojawiają się ozdoby świąteczne, dom wypełnia się zapachem ciast i innych świątecznych potraw. Jednym ze zwyczajów najbardziej kojarzących się nam ze świętami Bożego Narodzenia są choinki. Stawiamy je w domu i przystrajamy, a zapach sosny lub jodły nieodłącznie kojarzy się nam ze świętami Bożego Narodzenia.

Boże Narodzenie Wszyscy niecierpliwie oczekują nadejścia Wigilii i Bożego Narodzenia. Dzieci, jak również dorośli oczekują na prezenty które według polskiej tradycji wyjmuje się spod choinki już w Wigilię Bożego Narodzenia (choć w części kraju na rozpakowanie prezentów trzeba poczekać do pierwszego dnia Świąt Bożego Narodzenia).

Na Wigilię Bożego Narodzenia przygotowuje się specjalne postne potrawy. Na wigilijnym stole pojawią się ryby w galarecie,ryby na ciepło, różne rodzaje zup w zależności od rodzinnych tradycji (najbardziej popularna to barszcz wigilijny). Na pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia przygotowuje się smaczne mięsa, pasztety i ciasta.

W dzień Bożego Narodzenia obdarzamy się wzajemnie życzliwością i miłością oraz składamy sobie najserdeczniejsze życzenia. Ze składaniem życzeń nieodłącznie związana jest tradycja wysyłania kartek świątecznych. Popularnym zjawiskiem jest również wysyłanie wraz z nimi białego opłatka, którym nie możemy połamać się osobiście.

Szopka bożonarodzeniowa W krajach gdzie wieczór wigilijny nie odgrywa aż tak wielkiego znaczenia, najważniejszym dniem jest dzień Bożego Narodzenia. W tym też dniu spożywa się uroczysty obiad, podczas którego podaje się tradycyjne dla regionu potrawy np.: na Wyspach Brytyjskich są to nadziewany, pieczony indyk, świąteczny pudding oraz mince pie (farsz mięsny zapiekany w cieście), w Niemczech kiełbaski, we Francji pieczona gęś i owoce morza, a w Danii pieczona kaczka. Bez względu na to gdzie są obchodzone, zawsze wywołują wiele pozytywnych emocji i jednoczą ludzi.

Choinka na Święta Bożego Narodzenia W dniu Bożego Narodzenia wszystkie dzieci na świecie czekają na wizytę Świetego Mikołaja i prezenty, które przyniesie. W różnych krajach i kulturach postać ta nosi różne imiona, lecz jej idea wszędzie jest taka sama – poprzez swoją obecność i rozdawanie prezentów, powoduje radość i uśmiechy na twarzach wszystkich ludzi. Święty Mikołaj cały rok otrzymuje listy od dzieci z całego świata, a następnie sprawdza czy były grzeczne, bo tylko to jest warunkiem otrzymania świątecznego prezentu.

Gdy nadchodzi czas Wigilii, Świety Mikołaj wsiada do swoich, zaprzężonych w renifery sań, by rozwieźć prezenty po całym świecie. Święty Mikołaj prezenty zostawia najczęściej pod choinką, chociaż np. w Wielkiej Brytanii, wkłada je do specjalnych świątecznych skarpet, które domownicy rozwieszają przy kominku.

Dla każdego z nas święta Bożego Narodzenia to czas szczególny. To nie tylko wspomnienie ważnego wydarzenia religijnego, ale także czas odpoczynku, spotkań z bliskimi i rodziną. Coraz częściej święta stają się ucieczką od codzienności, czasem wyciszenia i refleksji. Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas. To czas bardzo, bardzo rodzinny. Każdy z nas pamięta, te chwile, gdy w dzieciństwie wraz z rodzicami, dziadkami czekało się na Pierwszą Gwiazdkę, by zasiąść do Wigilii.

Fantastyczny prezent na każdą okazję Prezent dla każdego - prezent -
Prezenty dajemy z różnych okazji, ale w każdym przypadku obdarowywanie niesie wiele radości zarówno osobie obdarowanej jak i wręczającej upominek. Jest wiele okazji w ciągu roku, kiedy dawanie prezentów jest już tradycją. Urodziny, imieniny, rocznice, święta. Jest jednak szereg okazji bardziej indywidualnych, kiedy prezent sprawi równie ogromną radość m.in. ukończenie szkoły, nowa praca, narodziny dziecka, kupno nowego mieszkania. Uczczenie tych momentów małym upominkiem na pewno będzie miła niespodzianką dla osoby obdarowanej.