Fantastyczny prezent

Znajdź pomysł na prezent na każdą okazję...

Wielkanoc

Święta Wielkanocne

Wielkanoc należy do najstarszych i najważniejszych świąt chrześcijańskich. Wielkanoc jest świętem, które obchodzi się co roku w innym czasie. Święta Wielkanocne mogą wypadać pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia.

Dość długo spierano się kiedy Wielkanoc ma być obchodzona. Dopiero podczas soboru nicejskiego w 325 r.. ustalono, że Wielkanoc będzie obchodzona w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni Księżyca.

Z Wielkanocą i poprzedzającym ją czterdziestodniowym postem, czyli Wielkim Postem wiąże się wiele tradycji i wierzeń.Wielkanoc

Środa Popielcowa - podczas środy popielcowej w kościołach podczas nabożeństwa posypuje się głowy wiernych popiołem powstałym w wyniku spalenia palm wielkanocnych z zeszłego roku. Posypywanie popiołem jest symbolem pokuty, żalu za grzechy, gotowości do Wielkiego Postu – umartwień i rozważań.

Wielki Post poprzedzajacy Wielkanoc powinien być okresem pobożności, wyciszenia, dobrych uczynków i umiarkowania.

Zazwyczaj na czas Wielkiego Postu przed Wielkanocą ludzie rezygnowali z palenia tytoniu, picia alkoholu. Nie urządzano zabaw, spotkań towarzyskich (spotykano się na wspólnych modlitwach), nie śpiewano i nie grano.

Wielki Tydzień to czas poprzedzający Wielkanoc, rozpoczynajacy się od Niedzieli Palmowej. Niedziela Palmowa czczona była przez wieki "procesją z Jezuskiem Palmowym", którego figurkę przeprowadzano na osiołku na czele procesji. Z tradycji ludowych natomiast przejęła Niedziela Palmowa zwyczaj wykonywania barwnych i skomplikowanych palm wielkanocnych.

Wielki Tydzień to czas przygotowań do Świąt Wielkanocnych. Czas porządków, przygotowywania potraw wielkanocnych, a także czas codziennych nabożeństw.

Polska tradycja potraw wielkanocnych jest bardzo bogata i nie ma chyba innej tak bogatej tradycji kulinarnej na czas obchodów Świąt Wielkanocnych.

Większość z nas jest bardzo przywiązana i dokłada wielu starań, aby śniadanie wielkanocne, nazywane święconym pełniło rolę przewodnika prowadzącego nas przez kolejne dni. Na śniadanie wielkanocne czekamy przez cały Wielki Post, zatem nie dziwi fakt, że wszystkiego co znajduje się na stole staramy się skosztować choćby przynajmniej po troszeczkę.Wielkanocna swięconka

W Polskim zwyczaju, rano rodzina zasiada się do uroczystego śniadania wielkanocnego, które rozpoczyna się składaniem życzeń i dzieleniem się święconką z koszyczka. Na stołach znajdują się jajka, wędliny, wielkanocne baby i mazurki. Stoły zdobione są bukietami z bazi i pierwszych wiosennych kwiatów.

Drugi dzień Świat Wielkanocy to - Poniedziałek Wielkanocny, zwany też Lanym Poniedziałkiem, Śmigusem-dyngusem, Oblewanką, Polewanką, dniem świętego Lejka. To stary zwyczaj towarzyszący obchodom Wielkanocy. W Poniedziałek Wielkanocny nie brakuje wzajemnego oblewania się wodą i bicia palemkami po nogach, co miało zapewnić zdrowie i symbolizowało oczyszczenie się z brudu duchowego na powitanie Zbawiciela. Wszędzie jednak Lany Poniedziałek Wielkanocny jest świętem zabawy i radości, budzącego się życia i nadchodzącej wiosny.

Wielkanoc kojarzy sie także z pisankami. Pisanki Wielkanocne to kolorowe jajka kurze, kacze lub gęsię choć od niedawna na stołach pojawiły się wielkie i kolorowe jaja strusie. Pisanki w koszyku na Wielkanoc symbolizują rodzące się życie i jednocześnie nadzieję na zmartwychwstanie.

Fantastyczny prezent na każdą okazję Prezent dla każdego - prezent -
Prezenty dajemy z różnych okazji, ale w każdym przypadku obdarowywanie niesie wiele radości zarówno osobie obdarowanej jak i wręczającej upominek. Jest wiele okazji w ciągu roku, kiedy dawanie prezentów jest już tradycją. Urodziny, imieniny, rocznice, święta. Jest jednak szereg okazji bardziej indywidualnych, kiedy prezent sprawi równie ogromną radość m.in. ukończenie szkoły, nowa praca, narodziny dziecka, kupno nowego mieszkania. Uczczenie tych momentów małym upominkiem na pewno będzie miła niespodzianką dla osoby obdarowanej.