Świety Mikołaj urodził się w Patras w Grecji ok. 270 r. Mikołaj był jedynym dzieckiem zamożnych rodziców, uproszonym ich gorącymi modłami. Od młodości wyróżniał się nie tylko pobożnością, ale także uczuleniem na niedolę bliźnich. Po śmierci rodziców, swoim znacznym majątkiem, Mikołaj chętnie dzielił się z potrzebującymi. Tak np. ułatwił zamążpójście trzem córkom zubożałego szlachcica, podrzucając im skrycie pieniądze. Święty Mikołaj został wybrany na biskupa miasta Miry (obecnie Demre) podbił sobie serca wiernych nie tylko gorliwością pasterską, ale także troskliwością o ich potrzeby materialne. Cuda, które czynił Święty Mikołaj, przysparzały mu większej jeszcze chwały. Kiedy cesarz Konstantyn I Wielki skazał trzech młodzieńców Miry na karę śmierci za jakieś wykroczenie, nieproporcjonalne do aż tak surowego wyroku, Święty Mikołaj udał się osobiście do Konstantynopola, by uprosić dla swoich wiernych ułaskawienie.
Po długich latach błogosławionych rządów Święty Mikołaj odszedł z tego świata do Pana 6 grudnia (stało się to między rokiem 345 a 352). Ciało Świętego Mikołaja zostało pochowane z czcią w Mirze, gdzie przetrwało do roku 1087. Dnia 9 maja tegoż roku zostało przewiezione do miasta włoskiego Bari. Dnia 29 września 1089 roku uroczyście poświęcił grobowiec Świętego Mikołaja w bazylice wystawionej ku jego czci papież bł. Urban II.
O popularności Świetego Mikołaja jeszcze dzisiaj świadczy piękny zwyczaj przebierania ludzi za Świetego Mikołaja i rozdawanie dzieciom prezentów. Odbywa się to w różnych formach: "Święty Mikołaj" przychodzi w przebraniu biskupa do domów, przyjeżdża na saniach, zakłada czerwone ubranie, czerwoną czapkę i okulary. W sklepach przez cały już Adwent "Mikołaje" wręczają prezenty dzieciom, kupione przez rodziców. Podobiznę Świętego Mikołaja opublikowano na znaczkach pocztowych w wielu krajach. Postać Świętego Mikołaja uwieczniło wielu malarzy i rzeźbiarzy.
W Polsce kult Świetego Mikołaja był kiedyś bardzo popularny. Jeszcze dzisiaj pod jego wezwaniem jest aż 327 kościołów w naszej Ojczyźnie. Świety Mikołaj był wzywany we wszystkich naglących potrzebach.
W ikonografii Święty Mikołaj przedstawiany jest w stroju biskupa rytu łacińskiego lub greckiego. Jego atrybutami są miedzy innymi - anioł, anioł z mitrą, chleb, troje dzieci lub młodzieńców w cebrzyku, trzy jabłka, trzy złote kule na księdze lub w dłoni (posag, jaki według legendy podarował biednym pannom), pastorał, księga, kotwica, sakiewka z pieniędzmi, trzy sakiewki, okręt, worek prezentów.
Dziś 6 grudnia w Mikołajki, dzieci nie mają wątpliwości, że Święty Mikołaj przyszedł do nich osobiście. I wróci w Wigilię z workiem pełnym prezentów!
Fantastyczny prezent
Znajdź pomysł na prezent na każdą okazję...
Fantastyczny Prezent
- Strona główna
- Walentynki
- Mikołajki
- Boże Narodzenie
- Sylwester i Nowy Rok
- Wielkanoc
- Urodziny
- 18 urodziny
- Imieniny
- Dzień Kobiet
- Dzień Matki
- Dzień Ojca
- Dzień Babci
- Dzień Dziadka
- Ślub i Wesele
- Rocznica Ślubu
- Wieczór Panieński
- Wieczór Kawalerski
- Życzenia
- Aniołki Świąteczne
- Pakowanie prezentów
- Płyty CD
- Obraz płyty Cd
- Płyty CD Kompaktowe dyski
- Pamiątkowe płyty Cd
- Prezent pilot do TV
- Kwiaty jako prezent
- Prezenty na Boże Narodzenie
- Kwiaty na Dzień Kobiet
- Walentynkowe prezenty
- Niebieskie nożyczki